Chip, és amit az emberek gondolnak róla

Mi is az a chip? Kedvenceink bőre alá ültetik be meghatározott területre. Egy kb. 8 mm-es szövetbarát üvegkapszula, mely egy olyan "adót" tartalmaz, melyben a chipleolvasó készülék generálja a jelet, vagyis csak akkor "kapcsol be", amikor leolvassák.

A beültetés jár némi fájdalommal, természetesen kedvencünk vérmérsékletétől függő mértékű nemtetszés-nyilvánítással kommentálva, illetve pár csepp vérzés is előfordulhat, ha az állat mérete, izgágasága miatt véletlenül megsérül egy kis ér, de ez néhány másodperc alatt eláll. Nem kell aggódni, nem jut a chip a vérkeringésbe, nem fog a delikvens elvérezni, 1 perc múlva már vidáman ugrál! Gyakran felmerül a gazdikban a kérdés, hogy a chip a helyén marad-e? A beadás helyének természete miatt kutyában, ill. macskában néhány centiméterrel elmozdulhat a beadás helyétől, de ez nem számottevő, és nincs jelentősége, hiszen a leolvasók hatósugarába még ez is belefér.

A kutyachip az állatvédelem egyik leghasznosabb találmánya, de sokan nem tudják, hogy mit sem ér, ha nincs regisztrálva. A rizsszem méretű chipet az állatorvos ülteti be a kutya bőre alá a nyakrészen és ő tudja regisztrálni is azt az állatvédő szervezetek rendszereiben.

  

A chip célja az állat esetleges elvesztésekor az azonosíthatóság, vagyis ha a kutyát a megtalálója orvoshoz viszi, ott  egy leolvasóval ellenőrzik, hogy van-e benne chip. Ha a kutya rendelkezik azonosítóval, az állatorvos azonnal értesíteni tudja az állat gazdáját, hiszen a gazdi adatait a chipszám segítségével le tudja kérni a rendszerből. Természetesen ezen adatokhoz csak a chipleolvasóval rendelkező állatorvosok férnek hozzá, de azt, hogy a kutya chipje regisztrálva van-e, bárki leellenőrizheti a Magyar Állatorvosi Kamara által működtetett rendszeren keresztül a www.petvetdata.hu webcímen. Ha a kutyánk chipje regisztrálva van, a weboldalon a 15 számjegyű chipszámra rákeresve a rendszer kiírja a kutya nevét és fajtáját. Ha a chipszámra rákeresve nincs találat, a chip nincs regisztrálva, tehát a kutya elvesztése esetén hiába látja az állatorvos, hogy a kutyának van azonosítója, a gazdit és annak adatait nem fogja megtalálni.



Ha a chip nincs regisztrálva, az azt beültető állatorvost fel kell keresni és a kutyachip regisztrációt kérni. A chip a kutyából nem távolítható el, de utólag kérhető annak regisztrációja! A chip működését továbbá ajánlott évente egyszer legalább ellenőriztetni az állatorvossal!

A chipek-et a következő rendszerekben tarthatják nyílván:

1.    Petvetdata: Ezt a rendszert a Magyar Állatorvosi Kamara működteti, eredetileg az EU-ban kötelező állatútlevél nyilvántartására hozták létre, de 2007.02.01-től lehetőség adódik az állatútlevéllel nem rendelkező, csak chipezett állatok (kutya, macska, vadászgörény) nyilvántartására is ebben a rendszerben, külön eljárási díj ellenében. Ezt az igényt a chip beültetésekor jelezni kell a beültető állatorvos felé, ill. a megrendelőlapot ki kell tölteni és aláírni, ezután az állatorvos a beültetést követő 10 munkanapon belül felviszi kedvencünk paramétereit úgy, mint a faja, fajtája, stb. és természetesen a gazdájának az adatai, elérhetősége; ha rendelkezik vele, az útlevélszáma, és ehhez kapcsolódóan a veszettség oltásának ideje, státusza a petvetdata rendszerbe.

2.    Anivet Kft.:
Az Anivet Kft. rendszerében, tekintve, hogy ez a cég kötött szerződést a MEOE-val, az alomchipezésnél beültetett chipek kerülnek nyilvántartásra, mégpedig tenyésztő, ill. beültető állatorvos, és a hozzájuk rendelt chipek darab, ill. sorszáma alapján, majd az állatorvos ide küldi vissza a chipezés megtörténtét igazoló adatlapot is, hiszen a kft. végzi a MEOE számára az alomchipezés regisztrációját. Fontos tudni, hogy ebben a rendszerben csak a kutya tenyésztőjéig juthatunk vissza, az alomban történő chipezés lejelentése nem jár együtt a petvetdata rendszerbe történő regisztrációval! A kiskutya adásvételét követően, ha a MEOE-nál megtörtént a tulajdonosváltozás bejelentése, az már ebbe a rendszerbe nem jut vissza, a kutya új tulajdonosának a kezelő állatorvosától kell kérnie a másik rendszerbe való regisztrációt.

A chip témaköre tenyésztőinket is foglalkoztatja. Antal Gábor a Snowy Growe Siberians Kennel tulajdonosa úgy véli, hogy érdemesebb lenne többet kihozni a mostani technikából:

„Én minden chip-et rendszereznék, és egy adatbázisban rögzíteném a chip tulajdonosának, vagyis a kutyának minden adatát, beleértve az gazdáját is. Sokszor tovább gondolkodtunk már a microchip-ek hasznosságán. Igazából egy olyan chip lenne a jó, amit akár műholdkövetővel is nyomon tudnánk kísérni. Ezáltal meg tudnánk határozni (ahogy már a kamionoknál vagy az autóknál is) azoknak a kutyáknak helyét, akik elcsavarogtak, megszöktek, elvesztek, eltévedtek, eltűntek. Csak bepötyög az ember pár dolgot, és a műhold kiadja, hogy hol keressük az állatot, melyik területen. Így gyorsan meg lehetne találni az eltűnt kutyákat, és a normális chip-es adatbázis segítségével nyomon lehet követni Őket.”


A nem is olyan régen megszületett kormányrendelet hatására azt gondolná az ember, hogy végre szélesebb körben elterjedt a híre a chipnek. A televízióban, rádióban, és újságokban közzé tett változás mégis kevésnek bizonyult ahhoz, hogy minden réteghez eljusson az információ arról, hogy létezik megoldás a sok elkóborolt állat megtalálására. (A kormányrendelet részletes leírását lásd itt.)

Ennek fontosságáról egy olyan ember tud igazán beszélni, aki nap, mint nap kapcsolatba kerül elveszett/talált kutyusokkal. Megkértem Horváth Attilát, hogy foglalja össze gondolatait, tapasztalatait a témával kapcsolatban:

„Július 1-től jogszabály teszi kötelezővé a kutyák mikrochip-es megjelölését. A rendelet szerint csak az azonosítóval ellátott kutyákat lehet értékesíteni, vagy elajándékozni. A mikrochip nagymértékben megkönnyíti az állatok azonosítását. Hogy ez mit is jelent az Állatvédelem szempontjából és ezen belül Összefogás a Szánhúzókért Alapítványunk számára, erről mondanék pár mondatot. Maga a törvény létrejötte különösképpen változást nem hoz életünkben, mivel a menhelyek többsége és Mi magunk is csak egyedi azonosítóval adunk ki kutyát gazdához, illetve ha olyan kutya került gondozásunkba, aminek nem volt chipje, azokat elláttuk és így adtuk vissza eredeti gazdájának. De bízzunk benne, hogy a törvényt alkalmazni is fogják, és valóban nem csak megmarad „ez is egy kötelező” törvényként. Ha ez megtörténik, máris nagy jelentőséggel bír majd, mivel nem csak állategészségügyi szempontja van (vakcinázások ellenőrizhetősége, mondjuk kutyatámadás során), hanem ha ilyen azonosítóval rendelkező elveszett kutya kerül látókörünkbe, akkor a megtalálást követően rövid időn belül visszajuttatható a gazdájához. Napi munkánk során tapasztalhatjuk meg leginkább, hogy mekkora lemaradásban is van országunk a többi európai fejlett országot számítva, hiszen ha átlagot kellene vetítenem, akkor 10 kutyából 7 nem rendelkezik se chip se más azonosítóval és az azonosítók hiányában szinte kevés esély van az eredeti gazda felkutatására vagy a tenyésztő megtalálására. Itt fontos megemlítenem, hogy legnagyobb felelőssége a kutya tenyésztőjének van, hiszen ha lehoz egy almot, neki kell gondoskodnia arról, hogy a kutya el legyen látva chippel és az be legyen regisztrálva és továbbiakban pedig felhívja majd a figyelmét az új gazdáknak, hogy adataik aktualizálását végeztessék el állatorvosukkal. Sajnos nem mondanék igazat, ha azt mondanám, hogy a hazai rendszer tökéletes, hiszen nagyon nagy a lemaradás az adatok pontosságában, de az biztos, hogy az Állatvédelemmel kapcsolatban viszont elmondható, hogy a menhelyek és szervezetek kutyái már biztosan regisztrálva vannak, de nagyban kell hagyatkoznunk a tenyésztők feljegyzéseire is. Alapítványunk is vezeti adatbázisában azokat a chipeket, amikkel ellátott kutyákat vagy pedig a chip alapján találta meg a kutya gazdáját, így ha egy ilyen kutya kerül, bajba egyből tudni lehet ki melyik szervezet látta el a kutyát kihez adta örökbe és így azonnal lerövidíthető a kutya azonosításának útja. Ezek nem olyan hatalmas költségek, hiszen egy chip 4500 forint és a regisztrálás sem akkora nagy összeg, de a biztonság, amit ezzel kaphatunk megfizethetetlen. Reméljük, hogy minden kutyatartó és felelős gazda felismeri ennek hasznosságát és egyre kevesebb olyan kutya kerül gondozásunkba, akiket nem tudunk, vagy nem tudnak beazonosítani és így a munkánk is könnyebb lesz és persze kevesebb lesz a gazdátlan kóbor kutya is.”

Az emberek többsége azt hiszi, hogy a saját kutyája sose veszne el, ezért felesleges a mikrochip. Viszont, ha mégsem így történik, akkor bánja igazán, hogy lehetőséget se adott arra, hogy kutyusa megtalálója visszajuttassa hozzá kis kedvencét.  Kíváncsi lettem, hogy vajon milyen arányú az ismeretük az embereknek ebben a témakörben. Ismerősöket, és ismeretlen embereket kérdeztem meg a témával kapcsolatban egy rövid kérdőív keretein belül. Az eredmények néhol megdöbbentőek voltak.

Az érdekesség kedvéért kétfelé bontottam a választ adó embereket aszerint, hogy hol tartják kutyáikat. Természetesen az összesített sorban egyben is megtekinthető az eredmény. Kb. 50 ember válaszából ez az eredmény született:

Mire szolgál a chip a kutyában?
Kert
Lakás
Összesen
a.) Arra, hogy drágábban adhassák el a kutyusokat a tenyésztők.
0%
0%
0%
b.) Az állam egy újabb bevétel forrása.
0%
6%
6%
c.) Elveszett / talált kutyusok beazonosítását elősegítő azonosító.
35%
59%
94%
 
Ki tudja leolvasni a chip-et?
Kert
Lakás
Összesen
a.) Az állatorvos.
4%
4%
8%
b.) Menhelyek, sintér telepek és az állatorvos.
29%
42%
71%
c.) Bárki, aki megveszi az ehhez szükséges készüléket.
2%
19%
21%
 
A legújabb 4/2010. (II.26.) sz. Kormányrendelet óta
mi változott a chippel kapcsolatban?
Kert
Lakás
Összesen
a.) Kötelező lett a chip használata minden kutyánál.
19%
13%
31%
b.) Eladás, elajándékozás csak chippel ellátott kutyánál lehetséges.
13%
26%
40%
c.) Semmi, nem tudok módosításról.
4%
25%
29%
 
Ki adhatja be a kutyának a chip-et?
Kert
Lakás
Összesen
a.) Bárki, aki nem fél a tűtől és be meri adni neki.
0%
0%
0%
b.) Bármelyik állatorvos.
8%
23%
31%
c.) Csak az engedéllyel rendelkező állatorvos.
27%
42%
69%
 
A regisztrációs chip segít…
Kert
Lakás
Összesen
a.) nyomon követni a kutyát, merre jár.
0%
4%
4%
b.) megtalálni az elveszett kutyát.
13%
11%
23%
c.) megtalálni az elveszett kutya gazdáját.
24%
52%
73%
 
Mi az a Petvetdata?
Kert
Lakás
Összesen
a.) Egy netes kisállat bolt, ahol lehet ilyet venni.
0%
0%
0%
b.) Központi adatbázis, ahova a kutya és gazdi
adatait szükséges rögzíteni chip szám alapján.
31%
61%
92%
c.) Állatorvosi rendelők saját nyilvántartása. 
4%
4%
8%
 
Jelenleg menny kutyája van? 
Kert
Lakás
Összesen
a.) 1
29%
50%
79%
b.) 2
4%
15%
19%
c.) 3 vagy annál több
2%
0%
2%
 
Van-e chip kutyájában / kutyáiban?
KertLakás
Összesen
a.) Nem, de tervben van.
2%
10%
13%
b.) Igen.
4%
13%
17%
c.) Nem, és nem is tervezem.
29%
42%
70%
 
Ivartalanítva vannak-e kutyái?
Kert
Lakás
Összesen
a.) Nem, és nem is szeretném.
25%
49%
72%
b.) Igen.
4%
10%
15%
c.) Nincsenek, de tervben van már.
6%
6%
13%
 
Az Ön életkora… 
Kert
Lakás
Összesen
a.) 20 és 25 év között van.
19%
21%
40%
b.) 26 és 35 év között van.
13%
22%
35%
c.) 36 év felett van.
4%
21%
25%

Igyekeztem széles körben kérdezősködni, életkortól függetlenül, s az eredmény végül azt hozta, hogy a fiatalabbak sokkal nyitottabbak mind a chip-re, mind pedig az ivartalanításra. Míg az idősebb korosztály már sokkal kevésbé befogadó a témákat illetően. Ez némileg bíztató, bár még mindig lassú fejlődés a külföldi országokhoz képest.
    
Ami a chip technikai részét illeti, akadnak érdekes történetek és esetek, melyekből egyet szeretnék kiemelni. Márton Zsuzsa, a Kakastavi Szibériai Husky kennel tulajdonosa a következőkről számolt be:

„Két kutyám érkezett Amerikából, ahol az AVID mikrochip-et használják. Ez abszolút nem kompatibilis az európai ISO rendszerrel, a nálunk használt leolvasók nem érzékelik. Az AVID csak 9 számjegyet tartalmaz, szemben az ISO 15 számjegyével. 2004-ben Tovikot (Tovik's Law And Order) még beutaztathattuk az EU-ba chip nélkül (megérkezése után én chipeztettem be és a biztonság kedvéért tetoválást is nyomattam a hasára), de 2008-ban Merszit (Tovik's Mersenne) már kötelező volt chippel azonosítani, ezért ö az AVID nemzetközi verziójú chipjét kapta (10 karakter: 9 számjegy és egy betű), ezt állítólag Európában is le tudják olvasni. Az állatorvosnál azonban kiderült, hogy az ö leolvasója nem látja a chipet, ami azt jelenti, hogy más, csak az ISO szabványt ismerő készülékek sem fogják látni, tehát kénytelen voltam beletetetni még egy mikrochip-et, így most kettő van benne! A doki azt mondta, hogy ez semmi káros hatással nincs az egészségére és a két különböző rendszerű chip nem okoz zavart a leolvasásnál. A komolyabb leolvasók érzékelni tudják mindkét chipet, de ilyennel eddig még nem találkoztunk.”

Zsuzsa számára fontos, hogy kutyáinak megadja azt a lehetőséget, hogy hazakerüljenek, amennyiben elvesznének valahol. Mindenképpen jobb előre gondolkodni és felkészülni, mint utólag bánni azt, amit megtehettünk volna. Mindenkinek azt tanácsolom, hogy érdeklődjön állatorvosánál, ha eddig nem került volna chip a kis kedvencébe. Akiknek már van chip a kutyusába, azoknak meg javaslom a www.petvetdata.hu webcímet. Kérem, ellenőrizzék, hogy kutyáik benne vannak-e az adatbázisban!

Azok számára pedig, akik kutya vásárlására szánták el magukat azt tanácsolom, hogy csak olyan helyről vegyenek kiskutyát, ahol törzskönyv, mikrochip és oltások is járnak vele. Ne feledjék az erről szóló kormányrendeletet!

Írta: Karácsony Petra
 
sitemap