Tudtad? Kutyaszánhajtás az olimpián (Lake Placid, 1932)

III. téli olimpia: 1932 - Lake Placid

1932-ben először került a tengerentúlon megrendezésre a téli olimpia, az akkor mindössze alig 4000 lakosú település Lake Placid kapta a rendezés jogát. Az amerikaiak virtusukra jellemzően különleges, izgalmasabb játékokat akartak szervezni, ezért az eddigieknél veszélyesebb lesiklópályákat jelöltek ki, a gyorskorcsolya versenyeken pedig az eddigiektől eltérően nem párban, hanem egy csoportban indították a versenyzőket. Így nem a gyorsaság, hanem az ügyeskedés döntötte el az aranyérem sorsát. Az aranyérmes amerikai négyes férfi bobcsapat egyik tagja Eddie Eagan mindmáig az egyetlen sportoló, aki nyári és téli olimpián is aranyérmet tudott nyerni (az 1920-as antwerpeni nyári Olimpián nyert boxolásban). Megszületett az első magyar siker is, a Rotter - Szollás páros harmadik helyezést ért el korcsolyázásban. A játékokon 17 ország 252 versenyzője 14 versenyszámban mérte össze erejét. Az éremtáblázat élén a legtöbb versenyzőt indító Egyesült Államok végzett, Norvégiának csak a második hely jutott, a harmadik helyezést Svédország érte el.

A szánhúzó versenyeket bemutatónak szánták az 1932-es Téli Olimpia során Lake Placidban. 5 induló volt Kanadából és 7 az Egyesült Államokból. A futamot a New england-i Szánhúzó Klub szabályai szerint folytatták le, s két részből tevődött össze. A fogatoknak kétszer kellett megtenniük a 25,1 mérföldes távot (2 x 40,5 km). A 6 kutyás fogatok 3 percenként indultak és minden musher közbenső időt kapott 4 mérföld (6,44 km), majd 10,6 (17,06 km) és végül 22,46 (36,14 km) után.
12      Mrs. Milton Seeley (USA)     3:28:01.7     3:46:45.0     7:14:46.7

1952-ben Olsoban is bemutatkozott a sportág az olimpián.

Miért is nem lehetett olimpiai sportág a szánhúzás? Nagyon költséges sport, körülményes a felszerelés és a kutyák szállítása, az országonként, földrészenként eltérő állategészségügyi rendeletek (karantén, oltások, stb).

Az 1928-as St. Moritzban megrendezett olimpián a síjöring volt a bemutatkozó sportág.
Itt az olimpián kutyák helyett lovak voltak a síelők elé kötve.