A beteg kutya diétája - A gyomor-bélbetegségek diétás kezelése

A táplálék mindennapi kezelés: prevenció és gyógyítás. A megfelelő összetételű diéta kiválasztásával  bizonyos tünetek enyhíthetők, egyes betegségek akár meg is előzhetők. A táplálék kiválasztásával nagy hatást gyakorolunk a szervezetre. Minden nap, heteken, hónapokon, éveken át különböző (táp)anyagokat juttatunk a szervezetbe. A napi táplálékkal megelőzhetünk bizonyos betegségeket, azaz preventív kezelést érhetünk el vele.

A klinikai állapotok táplálékkal (diétával) kedvező irányba történő befolyásolásával foglalkozó tudományág a klinikai dietetika.
( Diéta (latin: életrend, étrend) ,  Dietetika a táplálkozással, táplálással foglalkozó tudományertület, Állatdietetika az állatok táplálásával, takarmányozásával foglalkozó tudományterület)

1. Táblázat: A táplálékkal befolyásolható főbb betegségek és előfordulási gyakoriságuk.

Betegség
Előfordulás kutyában
Elhízás43%
Allergia37%
Gyomor-bél21%
Izület18%
Trauma/Ortopédia14%
Húgyrendszer12%
Daganatos10%
Vese9%
Szív9%
Stress6%
Diabetes3%


2. Táblázat: A diétás kezelések általános jellemzői:  

1.Kevesebb gyógyszerrel hatékonyan
     speciális összetevők - speciális mennyiségben és arányban
2.Természetes gyógymód
     természetes összetevők,    
     indikációtól függően módosított összetétel
3.Milyen esetben?
     Prevenció
     Terápia :táplálkozással összefüggő betegségek esetében elsősorban: anyagforgalmi ,    
                                                            vese-, urolithiasis, allergia, elhízás, cukorbetegség .
     Általános hatás:  sebészeti beavatkozások után,  általános állapot javítása

4. Alkalmazás
     terápia része
     önálló

5. Hosszú távon    
     terápiás cél eléréséig, gyógyulásig,     
     életen át

6. Mellékhatás, kontraindikáció
     módosított összetétel miatt csak meghatározott esetekben
7. Az  állatorvos felügyeletével alkalmazható csak.


A kutyák gyomor-bélbetegségeinek egyik legmeggyőzőbb jele a hasmenés. Az állatorvosi vizsgálat feladata eldönteni, hogy a hasmenés az emésztőrendszer elsődleges betegsége, vagy másodlagosan, egyébb betegségekből származik, mint pl: krónikus veseelégtelenség.
Hasmenés jelentkezésekor – ha a kutya kutya különben élénk, jókedvű – vegyük el előle a táplálékot, koplaltassuk egy napig, viszont figyeljünk arra, hogy legyen előtte állandóan friss ivóvíz, hiszen a hasmenés komoly folyadékveszteséget okoz.  Ne koplaltassuk viszont napokig és ne adjunk neki gyógyszereket, ha nem javul ill. romlik az állapota keressük fel az állatorvost.

Az állatorvos vizsgálja a betegség folyamatának helyét, komolyságát és lehetséges okát. Eldöntendő, hogy  a hasmenés vékonybél, vagy vastagbél eredetű, hiszen ez közvetlenül befolyásolja a beteg diagnosztikai és terápiás megközelítését. El kell különiteni, ha a nem gyomor-béltraktus eredetű a hasmenés oka, vagy esetleg más jelentős hajlamosító faktorok, mint pl.: táplálék, környezeti hatások, parazitózis fennállása, fertőző ágensek jelenléte, gyógyszerek, vagy mérgező anyagok. Figyelni kell kell a hasmenés időtartamára, a beteg állat táplálkozási szokásaira (esetleg táplálékváltásra), a bélsár jellegére (szín, mennyiség, nyálka, friss vér jelenléte), féregtelenítési és vakcinázási előzményekre, a székletürítés gyakoriságára, súlyosbító, vagy enyhítő faktorokra, a székletürítés sürgősségére. A kutyák tápláléka viszonylag gyakori okozója a hasmenés kialakulásának.
Az állatorvosi vizsgálat kiterjed  az esetleges lázas állapot, fizikai leromlás, kiszáradás, gyengeség vagy levertség, vérszegénység, és ödémák megállapítására. A hasi régió áttapintása fontos része a vizsgálatnak. Szükség esetén laborvizsgálat, (vér, vizelet, bélsár), valamint hasi röntgenfelvétel  és ultrahang vizsgálat segíti a diagnózis felállítását.

A dignózis ismeretében oki és tüneti terápiára kerülhet sor.
Az oki kezelés a kiváltó okok megszüntetését célozza, a tüneti kezelés magába foglalja a víz-, és elektrolit egyensúly helyreállítását, diétaváltoztatást, és a féregtelenítést, bélmozgáscsökkentőket, stb.
A hasmenéses beteg kezelésének kiemelkedően fontos része a megfelelő diéta beállítása.

A diéta célja:

1. Normalizálni a bél baktérium flóráját (azaz segíteni a hasznos bélbaktériumok szaporodását és megakadályozni a kórokozókét). Erre a célra un. prebiotikus rostokat alkalmaznak. Ezek a táplálék összetevők segítik a hasznos bélbaktériumok szaporodását, ezáltal javítják a bélműködést, a  tápanyagok felszívódását. Egyre szélesebb körben bizonyított jótékony hatásuk a gyomor-bélbetegségekben, (pl.: fructosoligosaccharidok, mannanoligoszacharidok, cukorrépapép). A fructooligosaccharidok (FOS) olyan szénhidrátok, amelyeket a hasznos emésztőbaktériumok képesek hasznosítani, a kórokozók viszont nem, ezáltal etetésük a hasznos bélflórát támogatja.  A mannanoligoszacharidok (MOS) megakadályozzák egyes kórokozók megtelepedését a bélcsatornában, ezáltal megakadályozzák, hogy elszaporodva bélgyulladást okozzanak. Segítheti a gyógyulási folyamatot az un. probiotikumok etetése is, ezek hasznos mikroorganizmusokat tartalmazó készítmények.

2. Helyreállítani a a vastagbél falának állapotát és csökkenteni az átjárhatóságát, erre alkalmas a cukorrépapép, mely táplálja a bélhámsejteket, energiaforrást jelent számukra, így segíti regenerálódásukat.

3. Csökkenteni a gyulladásos folyamatokat, az Omega 3 zsírsavak gyulladáscsökkentő hatása    jótékony a gyomor -bélgyulladások kezelésében

4. Csökkenteni az emésztetlen összetevők mennyiségét a bélben. Ennek érdekében könnyen emészthető és csökkentett zsírtartalmú táplálékot ajánlott etetni.

A hasmenés következtében kialakuló nagyfokú folyadékveszteség pótlása, az ásványi anyagok, elektrolitok, mikro és makro elemek  pótlása, továbbá a megfelelő vitamin bevitel létfontosságú.
Fontos szerepük van a gyógyulási folyamatban az immunrendszert erősítőknek, ilyenek pld. az Evitamin és a béta-karotin.



Dr.Berkényi Tamás
Állatorvos
Eukanuba, P&G Pet Care
 
sitemap